Komentarze (0)
ŚWIETLÓWKA KOMPAKTOWA
Świetlówka kompaktowa to rodzaj lampy fluorescecyjnej ale w kształcie o małych gabarytach. Świetlówki takie najczęsciej mają różne kształty np. w kształt liery "U" lub spirali. Świetlówki kompaktowe można podzielić na zintegrowane i niezintegrowane. Podział taki wynika z kontrukcji lampy. Zintegrowane posiadają w sobie już wbudowany układ zasilający np. żarówki energooszczędne, natomiast niezintegrowane wymagają dodatkowo zastosowania zewnętrznego układu zasilającego, który najczęsciej jest już wbudowany w lampie w której mają byc stosowane.
ZALETY ŚWIETLÓWEK KOMPAKTOWYCH
Świetlówki kompaktowe jak nazwa wskazuje najczęściej mają małe wymiary oraz posiadają małą wagę. Posiadają zdecydowanie dłuższy czas pracy niż zwykłe żarówki co przekłada się na żadszą konieczność wymiany źródeł światła. Mamy też większy wybór barwy światła, zwykłe żarówki oferują tylko jedną - 2700K, tutaj oprócz wspomnianej mamy tez do wyboru 3000K, 4000K czy nawet 6500K. W przypadku stosowania układu elektronicznych do zasilania nie występuje efekt stroboskopowy, czyli migotania.
WADY ŚWIETLÓWEK KOMPAKTOWYCH
Wadą jest to że trwałość zależy od ilości cykli włączeń i wyłączeń, odchyleń napięcia od wartości znamionowej oraz od temperatury pracy. Przy niskiej temperaturze mają bardzo utrudniony zapłon i potrafią nie uzyskać swojej pełnej mocy świetlnej - spadek strumienia świetlnego. W normalnych warunkach potrzebują też pewnego czasu aby uzyskać pełny strumień świetlny, przez co nie nadaja się do pomieszczeń gdzie swiatło jest nam potrzebne na chwilę.
Utrudniona jest też możliwość ściemniania i rozjaśniania, potrzebne sa do tego specjalistyczne układy i urządzenia. Kosztują też więcej niżzwykłe żarówki oraz zawierają w sobie niewielkie ilości szkodliwych substancji takich jak rtęć.
PRZYKŁADOWE MODELE ŚWIETLÓWEK KOMPAKTOWYCH
Osram Dulux L
Świetlówki Osram Dulux L są to długie i cienkie świetlówki, dwie rurki świetlne zawinięte w kształt litery U. Są to świetlówki niezintegrowane - czyli wymagają zewnętrznego układu zasilania. Osram Dulux L jest bardzo często wykorzystywana w oprawach architektonicznych gdzie potrzebny jest wysoki strumień świetlny.
Świetlówki te mają w miarę kompaktowe wymiary. Dwie rurki szklane wygięte w kształt litery U. Świetlówki Osram Dulux S najczęsciej wykorzystywane są w lampkach biurkowych. Dzięki nim możemy zaoszczedzić do 80% energii w porówaniu ze zwykłymi żarówkami.
Osram Dulux F
Świetlówki Dulux F to rurki świetlne wygięte w dwie litery D, często opisuje się je jako 2D. Idealnie sprawdzaja się w zastosowaniu w okrągłych i płaskich oprawach.
Świetlówki z oznaczeniem D lub D/E posiadaja cztery rurki, dzięki temu są krótsze od pozostałych świetlówek. Bardzo dobrze sprawdzaja się w oprawach typu downlight i często są wykorzystywane do oświetlania korytarzy, powierzchni sklepowych i magazynowych z podwieszanym sufitem.
Mini Twist to odmiana żarówek energooszczednych ze spiralnymi rurkami. Dzięki temu są krótsze i bardziej kompaktowy od pozostałych żarówek energooszczednych. Są już wyposaożene w układ zasilający i mogą być podłaczane bezpośrednio do napięcia sieciowego do opraw ze standardowymi trzonkami.